تبلیغات
اخبار فناوری

اخبار فناوری
 
آخرین آمار ارایه شده توسط شرکت شاپرک در حوزه تراکنش‎های بانکی مدیریت شده توسط این شرکت هر چند نشان می‏دهد به طور کلی تراکنش‎های الکترونیکی در اسفند ۹۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸ درصد رشد داشته است اما این آمار نشان می‎دهد سهم ابزارهای موبایلی در تراکنش‎ها در این مدت کاهش یافته است.
 
رجوع به آمار منتشر شده از سوی شاپرک حکایت از آن دارد که همچنان سهم ابزارهای موبایلی پرداخت و همچنین ابزارهای اینترنتی در پرداخت‎های الکترونیکی در حاشیه قرار دارد و حتی در اسفند ماه سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ هم کاهش یافته است. شاید محدودیت‎های ایجاد شده برای پرداخت‎های موبایلی هم در این مساله دخیل باشد.به طور کلی بر اساس این گزارش تراکنش‎های الکترونیکی در اسفند ماه سال گذشته نسبت به اسفند ماه سال ۹۳ حدود ۲۸ درصد بیشتر بوده و ارزش واقعی تراکنش‎ها حدود ۴ درصد افزایش داشته است.
 
بنابر آمار اعلام شده توسط شرکت شاپرک، در اسفند ماه سال گذشته ۹۴۲٫۹ میلیون تراکنش الکترونیکی در شبکه شاپرک با مجموع مبالغ افزون بر ۱۱۸۳ هزار میلیارد ریال صورت گرفت که نسبت به بهمن ۹۴ رشدی  ۱۸٫۵ و ۲۵٫۵۵ درصدی در تعداد و مجموع مبالغ تراکنش‎ها داشته است.
 
آمار تعداد و مجموع مبلغ اسمی تراکنش های اسفند ۹۴ به نسبت ماه مشابه سال گذشته به ترتیب با رشد ۲۸٫۱۱ و ۱۲٫۵۷ درصدی مواجه بوده است. این میزان رشد مبلغی در بردارنده تورم در مدت مورد بررسی است و اگر تورم این دوازده ماهه را از آن خارج کنیم به نتایج دقیقی تری خواهیم رسید.
 
ارزش حقیقی تراکنش ها نسبت به ماه گذشته افزایش ۲۴٫۶۴ درصدی داشته است. این در حالی است که ارزش اسمی آن رشد ۲۵٫۵۵ را نسبت به ماه گذشته تجربه کرده است.
 
بررسی نتایج آمار تراکنش ها در اسفند ماه سال ۹۴ نسبت به اسفند ماه ۹۳ بیانگر آن است که با رشد ۲۸٫۱۱ درصدی تعداد تراکنش ها، ارزش تراکنش ها به طور حقیقی رشد ۳٫۹۴ درصدی داشته است. لذا این آمار حاکی از آن است که با وجود رشد تعداد تراکنش‎ها نسبت به اسفند سال ۹۳، تراکنش ها به طور متوسط برای انجام پرداخت بهای کالاهای به نسبت کم ارزش تری انجام گرفته است. این امر با توجه به اعمال محدودیت سقف مبلغی ۵۰۰ میلیون ریالی برای خدمت خرید کالا و خدمات نیز قابل توجیه است.در مقایسه تعداد ابزارهای پذیرش دارای تراکنش در اسفند ماه ۹۴ نسبت به بهمن همان سال و نیز در مقایسه نقطه به نقطه با اسفند ۹۳، صرفا تعداد ابزار پذیرش موبایلی کاهش داشته و دو ابزار دیگر با افزایش در تعداد همراه بوده اند. این موضوع با توجه به اعمال محدودیت ها برای ایمن سازی بستر ابزار پذیرش موبایلی یا همان USSD  در مهر ماه ۹۴ از سوی بانک مرکزی قابل توجیه است.
 
کارتخوان‎ها همچنان در صدر 
 
بر اساس این گزارش  بیشترین تعداد ابزار پذیرش در تمام دوره‎ها مربوط به کارتخوان فروشگاهی بوده است که در اسفند ماه ۹۴ سهم تعداد این ابزار از کل ابزارهای پذیرش شبکه شاپرک حدود ۹۹٫۵۹ درصد بوده است. سهم از بازار ابزار کارتخوان فروشگاهی در اسفند سال گذشته نسبت به بهمن ماه همان سال ۰٫۰۱۲ درصد افزایش و سهم دو ابزار پذیرش دیگر کاهش داشته است.
 
کارتخوان فروشگاهی با سهم ۸۵٫۰۲ درصدی، بیشترین تعداد تراکنش را در بین سایر ابزارهای پذیرش داشته است و ابزار پذیرش موبایلی و ابزار پذیرش اینترنتی به ترتیب در جایگاه‎های بعدی قرار گرفته اند. بیشترین تعداد تراکنش به ازای هر ابزار با اختلاف زیادی به ابزار پذیرش موبایلی و بعد از آن ابزار پذیرش اینترنتی به علت سهولت در دسترس بودن از همه مکان‎های دیگر و در نهایت به ابزار کارتخوان فروشگاهی به علت لزوم انجام عملیات پرداخت در محل نصب کارتخوان فروشگاهی تعلق دارد.
 
 سهم غالب خرید کالا  از تراکنش‌‏ها 
 
۹۷٫۵۹ درصد مبلغ خدمات ارایه شده در ماه اسفند ۹۴ مربوط به خدمت خرید کالا و خدمات بوده است و مانده گیری نیز به دلیل ماهیت آن سهم مبلغی صفر دارد.در اسفند ماه سال گذشته ۷۰٫۹۴ درصد تعداد خدمات ارایه شده توسط شبکه شاپرک از نوع خرید کالا و خدمات بوده که نسبت به ماه گذشته رشد ۲۳٫۵۴ درصدی داشته است. خدمت مانده گیری نیز با ۸٫۰۲ درصد سهم، کمترین سهم از کل  خ
دمات را داشته است.
[ چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395 ] [ 05:37 ب.ظ ] [ عرفان جعفرپور ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


وبلاگ اخبار فناوری اطلاعات
ES IT News
با عرض سلام خدمت همه بازدید کنندگان وبلاگ اخبار فناوری
وبلاگ اخبار فناوری اطلاعات یا ای اس آی تی ان،در زمینه فناوری اطلاعات و برای مطلع ساختن شما از آخرین اخبار و رویداد های دنیای بزرگ اینترنت،فعالیت می کند
فعالیت های وبلاگ اخبار فناوری روز به روز در حال افزایش است
نویسندگان این وبلاگ با توکل بر خدا و اراده قوی ، روز به روز در حال یاری این وبلاگ هستند و برای رضایتمندی شما تلاش می کنند
با تشکر از شما بازدید کنندگان محترم
مدیریت وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :